Ultrazvuk
4.12.2018

Obchodný riaditeľ spoločnosti NOTUS: Ultrazvuk sme využili už aj pri spracovaní červeného vína a príprave medu

Ak chceme investovať do inovácií a rozrastať sa, potrebujeme zahraničný trh, tvrdí Ladislav Patay, obchodný riaditeľ spoločnosti NOTUS. V rozhovore nám povedal viac o tom, aké majú vízie do budúcna a čo očakávajú od vlastného špecializovaného laboratória.

riaditel NOTUS-u Ladislav Patay
Ladislav Patay, riaditeľ spoločnosti NOTUS

Akú budúcnosť predznamenávate ultrazvukovému čisteniu?
Ultrazvuk funguje už od 50. rokov minulého storočia, takže to nie je žiadna novinka na trhu. Technológia je vyšpecifikovaná, menia sa len nejaké parametre, čiže niečo, čo sa ešte dá vylepšiť.

V optike sa napríklad čistí už len ultrazvukom, keďže sa vyžaduje najvyšší štandard čistenia. A vôbec všade, kde je potrebné najúčinnejšie čistenie, sa používa ultrazvuk. Či už je to jemná elektronika, optika, zdravotníctvo alebo výroba zdravotníckych pomôcok.

Aj napriek tomu však ešte stále mnohí o ultrazvukovej technológii a jej použití v priemysle nevedia.

Technológia teda existuje, ale treba robiť osvetu medzi potenciálnymi klientmi.
Áno, technológia je známa, u nás začala fungovať ešte v 70. rokoch pre RVHP (pozn.: Rada vzájomnej hospodárskej pomoci). No treba hľadať aplikácie. Často zákazníkom hovoríme, že ešte ani nevieme, čo všetko vieme.

Na myslím mám to, že klienti majú napríklad problém s niečím, čo sme nikdy nečistili. A až neskôr zistíme, že sa to dá očistiť aj ultrazvukom. Každý týždeň dostávame rôzne diely od zákazníkov, rôzne problematiky. Niektoré aplikácie sa opakujú, ale pri niektorých dieloch čistenie iba skúšame.

ultrazvukova cisticka NOTUS
Ultrazvukové čističky od spoločnosti NOTUS majú originálny dizajn.

Vnímate aj riziká, že by sa mohli niektoré diely poškodiť?
Zákazník nám v prvom rade neposiela na čistenie Ferrari. (smiech) Ale áno, klient ide do rizika poškodenia. Alebo posiela diely, ktoré nie sú kvalitné a boli zle vyrobené. Tie sú vhodné na skúšobné čistenie, vždy sa nejaká možnosť nájde.

Je Slovensko dostatočne veľkým trhom, aby sa tu táto technológia rozširovala?
To určite nie, Slovensko nás neuživí. Nie je tu taký potenciál, a preto potrebujeme zahraničný trh. Keď sa chceme rozrastať a investovať do inovácií, jednoznačne potrebujeme zahraničie.

Vrátim sa späť k odvetviam. Pre ktoré oblasti je podľa vás ultrazvukové čistenie najviac prínosné?
Ťažko sa tipujú odvetvia, ale sú to zväčša tie, kde je istota. Napríklad čistenie nástrojov. Existujú nástroje gumárenské, hlinikárske alebo plastárske. A všade, kde sa takéto nástroje nachádzajú, sa využije aj ultrazvukové čistenie.

Zoberme si napríklad plastový pohár. Ten sa musí nejako vyrobiť – existuje na to špeciálna forma, ktorá horúci plast vyformuje. A takto to funguje aj v hlinikárskom, aj gumárenskom priemysle, kde sa z hliníka alebo gumy tvarujú rôzne diely. A práve tieto formy treba čistiť.

cistenie dielov NOTUS
Potom je tu vysokokvalitné čistenie dielov, ktoré sa týka spomínaných optík a zdravotníctva. Ale v tomto odvetví už o ultrazvukovom čistení vedia. Vieme tu ale pomôcť tak, že nahradíme alebo repasujeme staré zariadenia.

Existujú však aj odvetvia, kde nepotrebujú na sto percent očistené diely. Medzi ne patrí napríklad strojárska výroba.

Aké sú vízie spoločnosti NOTUS do budúcnosti?
Momentálne sme zainvestovali do inovácií, inovatívnych produktov, dizajnu a chceme ísť na nové trhy. Doteraz sme pôsobili na Slovensku, v Maďarsku a Česku a momentálne by sme sa chceli zamerať aj na Rakúsko, Nemecko, Poľsko a Slovinsko.

S týmito plánmi, samozrejme, súvisí aj kvalitný servis. Nemôžeme niečo predať na Sibír, keď zariadenie nebudeme môcť servisovať alebo opraviť. Ultrazvukové zariadenia nie sú jednorazový produkt, ktorý predám a už sa oň nemusím zaujímať.

cistenie ultrazvukom NOTUS
Vzhľadom na to teraz rozbiehame projekt vzdialený prístup. Znamená to, že stroj bude niekoľkokrát denne o sebe posielať informácie, v akom je stave, či funguje, či nehrozia nejaké predvídateľné poruchy a ako je na tom výkonnostne.

Tieto informácie sa budú zaznamenávať do centrálneho systému, vďaka čomu budeme môcť sledovať všetky zariadenia, ktoré máme, a budeme môcť vopred plánovať servis. Už nás nebude volať zákazník, aby sme prišli. My mu zaklopeme s tým, že ideme opraviť zariadenie. Všetky zariadenia, ktoré pôjdu od budúceho roka zákazníkom, budeme takto sledovať.

Čo považujete za vašu konkurenčnú výhodu?
Je to špecializované laboratórium, v ktorom zákazníkovi hľadáme vhodné riešenia. Spolupracujeme s veľkými firmami, ako je napríklad Henkel, ktoré vyrábajú čistiace prostriedky a ich zákazník potrebuje prípravky na špecifickejší proces.

konkurencna vyhoda NOTUS-uAj testovacie čistenie a analýza problému sú súčasťou navrhovania riešení, čo taktiež patrí k našim výhodám. Nájdeme riešenie, urobíme technologický postup, zákazníka to v podstate nič nestojí. Nedávno sme sa stretli s klientom, ktorý roky skúšal rôzne postupy, dokonca skúšal aj ultrazvuk. No firma, ktorá mu technológiu poskytovala, nemala vhodné prípravky. Až my sme mu s jeho problémom pomohli.

Spomínali ste špecializované laboratórium. Na čo bude slúžiť a čo od tohto projektu očakávate?
Budeme sa tam venovať záležitostiam mimo čistenia. Sú to rôzne aplikácie ultrazvuku do priemyslu, ktoré však nesúvisia s čistením.

Máme jedného partnera v Maďarsku, ktorý prináša rôzne nápady. Prípadne nás oslovia odborníci z univerzít s otázkou, či by bolo možné riešiť ultrazvukom takú alebo onakú problematiku. Na konferenciách, kam chodím prednášať, sa stretávam s rôznymi ľuďmi, ktorí taktiež prinášajú podnety na využitie ultrazvuku mimo čistenia. Na základe toho potom hľadáme riešenie.

specializovane laboratoria NOTUS
Teraz pracujeme na projekte, ktorý sa týka aplikácie ultrazvuku do bioplynu. Dokázali sme tak zvýšiť efektivitu fermentácie a výťažku metánu.

Druhý projekt sa týka odpeňovania – tento systém funguje tak, že rozkmitáme tanier na 37-tisíc kilohertzov. Tým, že sa tanier rozkmitá, cítite, ako sála vlnenie. Vďaka tomuto vlneniu, ktoré vyvoláva ultrazvuk, v podstate pena popraská a zmizne. Táto aplikácia je vhodná napríklad do chemického priemyslu, kde sa používajú iné chemické prípravky na to, aby kvapalina pri výrobe nepenila. Takýto spôsob je zbytočný a nákladný, keďže tieto prípravky niečo stoja.

cistenie NOTUS
Ďalej sme sa venovali jednému liehovaru, kde sme urýchľovali fermentáciu pomocou ultrazvuku, čím sme zvýšili efektivitu a výnosnosť denného procesu. Ultrazvuk sme využili aj pri spracovaní červeného vína. V hroznových šupkách sa nachádza látka nazvaná resveratol (antioxidant). Klasickou metódou kvasenia sa z tohto antioxidantu dostane do vína iba určité percento, ale ultrazvukom vieme toto množstvo znásobiť. Túto aplikáciu sme poskytli najväčšiemu výrobcovi vína v Maďarsku.

vyuzitie cisticiek NOTUS
Ultrazvuk sme taktiež využili aj pri spracovaní medu. Niektoré typy medu obsahujú viac cukru, a preto skryštalizujú tak, že zatuhnú. Problém bol v tom, že med mohol zatuhnúť aj počas výroby, v dôsledku čoho ho museli veľmi rýchlo spracovávať (za nejaký týždeň). My sme med spracovali pomocou ultrazvuku tak, že sme oddialili kryštalizáciu z týždňa na štyri až šesť týždňov.

vyuzitie cisticiek NOTUS v priemysloch
Myslíte si, že v takýchto odvetviach má už ultrazvuk svoje miesto?
Táto technológia sa skôr oplatí vo veľkovýrobe a teraz možno ani neexistujú fabriky na výrobu medu. Všetko sú to skôr malí súkromníci. Navyše, pre malých výrobcov alebo domácich včelárov je ultrazvuková metóda absolútne nerentabilná.

V liehovarníctve sa to oplatí skôr. Existuje lacnejšia aplikácia, ktorá slúži na maceráciu (luhovanie) byliniek. Vďaka ultrazvuku sa bylinky vylúhujú a výrobca získa požadovaný extrakt.

Páči sa vám článok?