Čistenie
19.10.2018

Radíme: Ako vybrať správny čistiaci prípravok do ultrazvukovej vane?

Tak ako treba dbať na výber ultrazvukovej čističky, rovnako dôležité je myslieť na čistiace prostriedky. Ak sa rozhodnete pre správne prípravky, predídete tak nedôkladnému čisteniu alebo poškodeniu komponentov.

Na začiatok je dôležité povedať, že pri ultrazvukovom čistení neexistuje jeden univerzálny čistiaci prostriedok. Výber vždy závisí od toho, o aký druh znečistenia ide a z akého materiálu chcete nečistotu odstrániť.

Vybrať si teda môžete z viacerých typov. Aby ste sa rozhodli správne, základné typy prípravkov spomenieme aj v tomto článku.

Typy prostriedkov

Hoci je na trhu viacero typov čistiacich prípravkov, všetky majú niekoľko spoločných vlastností. Z ekologického hľadiska sa ako veľmi dôležité javí, že prostriedky na čistenie sú biologicky rozložiteľné a tiež bezpečné, a to z toho dôvodu, že neprodukujú žiadne toxické výpary.

Notus cistiace prostriedky do cisticiek

Rovnako šetrné sú aj k materiálom, s ktorými prichádzajú do kontaktu. To však neznamená, že by neboli účinné. Práve naopak. Tým, že si vyberiete správny prostriedok na konkrétny materiál a znečistenie, dosiahnete želaný výsledok.

Zásadité čistiace prostriedky

Prípravky, ktoré patria do tejto skupiny, majú úroveň pH od 10 a vyššie, pričom platí, že vyššie pH sa rovná väčšej agresivite prostriedku.

Najbežnejšie sú čistiace prostriedky s pH 11 až 12,5, ktoré sú vhodné pre väčšinu kovov, napríklad oceľ, železo, mosadz alebo meď. Rovnako účinné sú aj pri čistení skla, keramiky alebo plastu.

pred a po cisteni ultrazvukom

Leptavé čistiace prostriedky

Tieto čistiace prostriedky sú osobitnou skupinou zásaditých prípravkov. Vzhľadom na svoju silu sa ich použitie odporúča iba vo výnimočných prípadoch. Leptavé prípravky totižto obsahujú hydroxid sodný a silikáty. Najprv by ste mali teda zvážiť, či vám nepostačia zásadité roztoky.

Tieto prípravky sa používajú pri čistení ťažkých tukov, olejov alebo pri odstraňovaní voskov z mnohých typov kovu.

leptave cistiace prostriedky do cisticky

Kyslé čistiace prostriedky

Sem patria prostriedky, ktoré majú pH 5 a menej. Taktiež platí, že s nižším pH sa zvyšuje agresivita čistiaceho prostriedku. Rovnako vás upozorňujeme na to, že kyslé prípravky sú materiálovo špecifické, čo znamená, že niektoré kyseliny sú šetrné voči základnému materiálu, zatiaľ čo iné ho môžu poškodiť.

Tento druh čistiacich prostriedkov sa využíva na odstránenie oxidov z kovov, ktoré sú zabezpečené ochrannou vrstvou. Účinok sa dostaví pri zohriatí roztoku na 40 – 70 stupňov.

Enzymatické čistiace prostriedky

Čistiace prostriedky tohto typu sú navrhnuté tak, aby odstraňovali kontaminanty po bielkovinách. Ich využitie sa teda spája a medicínou a potravinárskym priemyslom. Čo sa týka materiálov, použiť ich môžete na kovy, ako je oceľ, mosadz, titán alebo hliník. Vhodné sú taktiež aj na čistenie skla a plastov.

enzymaticke cistiace prostriedky do cisticky

Určite sa však vyhnite používaniu prípravkov s obsahom kyseliny sírovej, ktorá síce môže nečistoty odstrániť, ale rovnako môže poškodiť aj materiál. Vo všeobecnosti vám však odporúčame, aby ste dbali na správny výber čistiacich prostriedkov. Docielite tak účinnosť ultrazvukového čistenia a nemusíte sa báť, že vložené predmety sa poškodia.

Páči sa vám článok?