Čistenie
17.9.2019

Povrch si žiada svoju pozornosť

Každý jeden priemysel vyrába rôzne diely, ktoré sú z rôznych materiálov ako hliník, oceľ, mosadz, striebro alebo napr. zlato.

Pomocou ultrazvuku sa dá čistiť aj keramika, sklo alebo plast. Neodporúča sa využívať ultrazvukovú technológiu na čistenie skla. Vplyvom ultrazvukovej kavitácie by mohlo praskať alebo sa úplne rozpadnúť. Táto metóda sa môže využívať nie len na bežné odstránenie nečistôt, ale aj na čistenie korózie, odlakovanie a odmasťovanie dielov. 

Medzi najčastejšie povrchové úpravy kovov patrí odmastenie. Súčiastky sú po odmastení zbavené nečistôt a iných nežiaducich povlakov. Na odmasťovanie dielov sa používajú alkalické čistiace prostriedky. Je vhodné používať  základný prípravok s ochranou proti korózii v kombinácii s tenzidovými produktami.  Doba odmasťovania pomocou ultrazvukovej čističky  trvá niekoľko minút až hodinu.V prípade silného znečistenia sa čas čistenia môže predĺžiť. 

Na odstránenie korózie sa najčastejšie používajú kyslé čistiace prostriedky. Treba však dávať pozor o aký materiál sa jedná aby ich kyselina nepoškodila. individuálne sa odporúča po ultrazvukovom čistení  materiály ošetriť antikoróznou ochranou,  aby sa zabránilo opakovanej korózii. Je to najlepší spôsob ako povrch dielov dlhodobo zakonzervovať.  

Pri procese odlakovania treba brať do úvahy o aký materiál ide. Ďalej zaleží na type a hrúbke farby ktorú chceme odstrániť. Doba  pôsobenia odlakovača je parameter, ktorý závisí od odstraňovaného náteru, pracovnej teploty a hrúbky náteru. Pomocou ultrazvukovej technológie môže čas odlakovania trvať od 1 - 30 min., pri teplote od 20 - 100 °C.  Čím vyššia je teplota roztoku, tým vyššia je účinnosť procesu odstraňovania náteru. Aby sa predišlo korózii v dôsledku oplachovania, najmä ak sa dielce majú uskladniť na dlhší čas, je potrebné vykonať pasiváciu. Pasivačný produkt sa môže pridať aj do oplachovej vody. 

Páči sa vám článok?