Ultrazvuk
15.8.2018

Pohlavie určí už v 18. týždni tehotenstva, medikov láka na novú profesiu: Vyberáme najzaujímavejšie fakty o ultrazvuku

O tom, kde všade sa ultrazvuk využíva, ste si už na našom blogu mohli prečítať. Tentoraz však našu pozornosť upriamime na zaujímavé fakty o ultrazvuku, o ktorých ste doposiaľ s veľkou pravdepodobnosťou ešte nepočuli.

Priekopníkmi ultrazvuku boli netopiere

To, že ultrazvuk je bežnou súčasťou života zvierat, je pomerne známy fakt. Využívajú ho na identifikovanie prekážok a určovanie bezpečnej vzdialenosti. Do tejto skupiny patria delfíny, kobylky, niektoré druhy vtákov či netopiere.

Podľa talianskeho biológa Lazzara Spallanzaniho sú ale práve netopiere prvými živými tvormi, s ktorými sa používanie ultrazvuku spája.

priekopnici-ultrazvuku-netopiere

V medicíne pomohol vzniknúť novej profesii

Zaujímavé je aj to, že hoci sa prvé poznatky o ultrazvuku datujú ešte do 18. storočia (rok 1794), jeho reálne využitie prišlo až o niekoľko desiatok rokov neskôr. V roku 1826 sa realizovali testy zvukových vĺn a až v roku 1942 lekár Karl Dussik použil ultrazvuk na diagnostikovanie mozgových tumorov.

ultrazvuk-v-medicineV súčasnosti slúži ultrazvuk v medicíne na viacero účelov. Využíva sa pri identifikovaní srdcových a žalúdočných chorôb a ako iste viete, v gynekológii je jeho využitie úplne bežné.

V pôrodníctve sa ultrazvuk prvý raz objavil v roku 1957 a dnes si už túto sféru bez ultrazvuku nevieme predstaviť. Okrem toho, že metóda pomáha určiť veľkosť plodu, lekári zistia aj jeho pohlavie.

O tom, či to bude chlapec alebo dievča, sa rodičia dozvedia už v 18. týždni tehotenstva. Pomocou ultrazvuku sa dá ďalej určiť poloha plodu, zdravotný stav či predpokladaná hmotnosť.

ultravuk-v-porodnictveTo však nie je o ultrazvuku v pôrodníctve všetko. Vedeli ste tiež, že existujú viaceré typy ultrazvuku?

Základné vyšetrenia budúcich matiek prebiehajú pomocou 2D ultrazvuku, ktorý určuje základné informácie o plode. 3D ultrazvuk slúži na to, aby rodičia s lekárom mohli vidieť dieťa trojrozmerne, pri 4D ultrazvuku sa ráta aj s pohybom.

V roku 2011 odborníci z Univerzity Johna Hopkinsa vynašli robotický 5D ultrazvuk, ktorý narába už aj s plastickosťou.

ultrazvukova-kontrola-dietataAvšak na to, aby boli ultrazvukové vyšetrenia presné, nestačí iba najnovšia technológia, ale musí byť prítomný aj lekár – odborník. V Spojených štátoch založili študijné programy, ktoré vzdelávajú medikov pre profesiu ultrazvukový technik.

A toto nie sú jeho jediné pozitíva. Skvelé je aj to, že vďaka ultrazvuku sa dá znížiť miera potratov. Pýtate sa, ako je to možné?

Po tom, čo matky uvidia na monitore prístroja svoje dieťa a uistia sa tak, že je zdravé, sa často rozhodnú, že si bábätko nechajú.

ultrazvuk-babatka

Najskôr slúžil priemyslu, až potom medicíne

Aj na základe toho, čo sme spomínali vyššie, sa ako paradox javí skutočnosť, že skôr než začal ultrazvuk slúžiť v medicíne, prvotne bol určený pre priemysel. Prvé ultrazvukové stroje sa ešte v roku 1940 uplatnili pri zisťovaní chýb v kovových odliatkoch.

ultrazvuk-v-priemysleSpojenie ultrazvuku a priemyslu nie je nič nevídané ani v súčasnosti. Ak čítate náš blog, pojem ultrazvukové čistenie vám istotne niečo hovorí. Pri čistení platí, že čím je frekvencia ultrazvukových vĺn vyššia, tým menšie bublinky vznikajú.

Tento nepriamo úmerný efekt spôsobuje, že bublinky z namiešaného roztoku sa dostanú aj do tých najmenších rýh a slepých otvorov, ktoré by sa pri iných metódach tak dôkladne nevyčistili.

kontrola-dielov-ultrazvukomMožno nejde ani tak o zaujímavosť, ale o doplňujúcu informáciu, ktorú nie je na škodu vedieť.

Ak sa aj vy sami pýtate, či je ultrazvuk bezpečný, či už v medicíne, alebo v iných odvetviach, môžeme vás ubezpečiť, že žiadne riziká nehrozia.

ultrazvukova-vana-npsUltrazvuková vaňa NPS jednoducho odstráni špinu z rôznych autosúčiastok bez toho, aby sa poškodili.

Na rozdiel od röntgenových a CT vyšetrení ultrazvuk nevysiela žiadnu rádioaktivitu. S maximálnou šetrnosťou tak môžete počítať aj pri ultrazvukových čističkách, ktoré si poradia s jemnými predmetmi, ako sú šperky, ale aj so zažratou špinou na priemyselných komponentoch.

Páči sa vám článok?