Čistenie
19.11.2018

Ako často meniť roztok a koľko vydrží čistička? Odpovedáme na 10 najčastejších otázok o ultrazvukovom čistení

Odpovedá riaditeľ spoločnosti NOTUS Ladislav Patay.

Premýšľate nad kúpou ultrazvukovej čističky, no stále vám hlavou vŕta niekoľko nezodpovedaných otázok? Odpovede týkajúce sa postupov čistenia, jeho účinnosti aj prevádzky ultrazvukovej vane poskytol riaditeľ spoločnosti NOTUS Ladislav Patay.

1. Ako dlho trvá čistenie?

Závisí to od toho, čo potrebujeme čistiť. Čistenie môžeme rozdeliť do dvoch rovín, a to údržbové čistenie a čistenie a odmasťovanie výrobných dielov. Pri druhom spomínanom hovoríme o minútach, v závislosti od znečistenia. A pri údržbovom čistení to môže trvať od minút až po hodinu-dve. No to už ide o krajné prípady veľmi znečistených dielov.

2. Koľko vydrží čistička v prevádzke?

V čističke sa nachádzajú nejaké opotrebovateľné diely, ktoré sa po čase vymieňajú. Sú to napríklad zabudované žiariče.

Po tom, ako sa tieto diely vymenia, ultrazvuková čistička funguje ďalej. Máme zariadenia, ktoré sú 10 až 15 rokov v prevádzke bez akéhokoľvek servisného zásahu. Za normálnych okolností fungujú štandardné zariadenia 6-8 rokov bez zásahu.

Potom sú špeciálne zariadenia, ktoré sa využívajú v prevádzkach na tri zmeny, sedem dní v týždni. Pri takých sa žiariče menia častejšie, približne každé 2-3 roky.

caste tazky cistickaUltrazvuková vaňa NPS

3. Koľko komponentov môžeme naraz vložiť do čističky? Od čoho to závisí?

Tiež to závisí od znečistenia komponentu. Niektoré diely sa musia rozkladať. Samozrejme, čím viac dielov, tým je čistenie horšie. Komponenty si navzájom tienia alebo sú zlepené. V takýchto prípadoch sa používajú špeciálne vložky, ktoré slúžia na polohovanie dielov.

Zároveň tieto nosiče slúžia na to, aby sa dalo čo najviac dielov čo najefektívnejšie poumývať.

Vyrábajú sa aj viackošíkové čističky, pri ktorých sp koše na poschodiach, aby diely neboli na sebe nahádzané, a tak sa dosiahlo efektívne čistenie. Závisí to všetko od požiadaviek zákazníka a kritérií, ktoré sa kladú na čistenie.

Podľa toho vieme navrhnúť konkrétne zariadenie. Vieme, kde presne treba umiestniť kôš, ako a kde uložiť diely, kde umiestniť žiariče a celkovo navrhnúť vaňu tak, aby všetko fungovalo.

4. Existuje jeden univerzálny čistiaci prostriedok?

Nie, existuje prípravok na každý typ materiálu a druh znečistenia. Ak je znečistenie menšie, stačí použiť slabšie koncentrácie. Pri viac znečistených dieloch treba použiť trochu agresívnejšie čistiace prípravky.

Dá sa to porovnať s domácnosťou – nemáte jeden prípravok na riad, vlasy alebo podlahu. Preto sú potrebné rôzne prípravky na rôzne aplikácie.

univerzalny cistiaci prostriedok

Našim zákazníkom ponúkame špeciálne vyvinuté prípravky. Máme laboratórium, kde zistíme, aká je tá správna chémia, správna teplota, za aký čas a akým spôsobom vieme predmet očistiť. Podľa toho hľadáme správnu kombináciu.

5. Sú materiály, ktoré sú vyslovene vhodné na ultrazvukové čistenie?

Dá sa povedať, že všetko, čo je tvrdé, je vhodné. Napríklad látky alebo drevo – to sa ultrazvukom čistiť nedá. Kov, sklo, plast, takéto a podobné materiály sú vhodné, pretože nedochádza k ich poškodeniu.

6. Ako často je potrebné meniť čistiaci roztok?

Tiež to závisí od toho, ako dlho zákazník roztok používa. Niektoré roztoky slúžia na odstraňovanie oxidov. V takom prípade stačí len udržiavať istú koncentráciu meraním pH.

Veľmi záleží aj na kvalite čistenia. Niekde vymieňajú roztok denne, inde to robia dvojmesačne. Podľa požiadaviek na finálnu kvalitu čistenia vieme zistiť, ako často treba roztok meniť.

Je však potrebné dodať, že roztok sa spotrebúva. Zložky čistiaceho prípravku reagujú a my ich vieme zvýšiť používaním filtračných zariadení a olejových separátorov. Taktiež odstránime mechanické nečistoty, čím zvýšime životnosť kvapaliny.

ako casto menit roztok

7. Vie si klient kúpiť čističku sám alebo je potrebné, aby sa poradil s odborníkom?

Ak nie sú nejaké špeciálne požiadavky, klient si môže vybrať čističku aj sám. Mal by si vybrať podľa rozmerov koša a rozmerov dielov, ktoré chce čistiť. Potom si to treba kapacitne prepočítať, myslieť na dobu čistenia. Vďaka tomu klient vie, aké rozmery by mala mať jeho čistička.

Ale určite je to aj o zákazníckom servise. Klienti majú niekedy pocit, že potrebujú takú alebo onakú čističku. Keď sa s nimi porozprávame, zistíme, že majú úplne iný problém, ktorý potrebujú riešiť. Nakoniec im nestačí vybrané zariadenie, pretože to, o čom si myslia, že to funguje, tak to im vôbec nevyhovuje.

Klientom, ktorí sa s ultrazvukovou metódou stretávajú prvý raz, vieme poradiť podľa toho, čo chcú čistiť a v akom množstve. Vieme im odporučiť, aká čistička je na to vhodná. Potom sú klienti, ktorí vedia, čo ultrazvuk dokáže, a idú na istotu. Potrebujú už iba zariadenie presných rozmerov.

poradit sa s odbornikom

8. Od čoho všetkého závisí účinnosť čistenia?

Vždy musí byť zachovaná správna kombinácia istých faktorov. Jednoduchý príklad – umývam doma riad, dám studenú vodu a zistím, že to nie je úplne ono. Dám teplú vodu – už to funguje lepšie. Prvý parameter je teda teplota.

Ak pridáme saponát, už je to zase lepšie. Takže druhý faktor je čistiaci prípravok. Ale riad sa sám neumyje. Takže potrebujeme špongiu a tlak vody, ktorý mi to umyje. V našom prípade je to mechanické pôsobenie ultrazvuku, čo je zároveň aj tretí parameter.

Dodám tiež, že tlak vody sa môže prevádzať postrekom, ponorom alebo čírením vody. Štvrtým parametrom je čas, za ktorý dokážem komponenty očistiť. Vo výsledku potrebujeme tieto štyri parametre zladiť, aby bolo čistenie čo najúčinnejšie.

ucinnost cistenia

Potom je dôležité aj polohovanie dielov, aby sme dosiahli čo najvyššiu efektivitu. Prípadne sa zavádza rotácia koša pri dieloch, ktoré majú viac otvorov. Potom tu máme filtráciu a separáciu, vďaka ktorým udržiavame kvapalinu v čo najlepšom stave.

9. Stačí na odstránenie nečistôt iba základné čistenie?

Niekedy sa vyžaduje viackrokové čistenie. Nestačí iba samotný ultrazvuk, postupov je viac. Začíname hrubým čistením, potom nasleduje jemné dočistenie ultrazvukom, oplach, následne oplach demivodou (voda, ktorá neobsahuje soli a minerály, pozn. red.), vďaka ktorej na povrchu nezostanú žiadne fľaky.

Podľa toho, koľko krokov si čistenie vyžaduje, navrhujeme aj samotné zariadenia. Teraz navrhujeme 14-vaňové zariadenie. V tomto prípade je teda potrebné predmet očistiť v 14 krokoch, aby sa dosiahla požadovaná kvalita čistoty.

Čo sa týka údržbového čistenia, v takých prípadoch sa dielce kladú do vane, kde sa vyčistia.Nasleduje oplach, v ktorom je zahrnutá aj antikorózna ochrana. Sú to teda dva kroky. Pri výrobných dieloch sa postupuje v troch krokoch, a to čistenie, oplach a nakoniec sušenie.

odstranenie necistot

10. Môže si zákazník zadovážiť čističku do domácnosti?

Áno, dá sa, len v tomto prípade je rozhodujúcou otázkou cena, preto si nemyslím, že je až také rentabilné kúpiť alebo zapožičať si čističku do domácnosti.

Keď sa ale klient pre kúpu rozhodne, môže doma čistič šperky, náušnice, bižutériu, prípadne okuliare. Zariadenie je vhodné aj pre garážmajstrov, ktorí budú niekde v dielni čistiť karburátory a podobné dielce.

Nespomenuli sme niečo ďalšie, čo vás zaujíma? Ak chcete vedieť viac o ultrazvukovom čistení, kontaktujte nás a radi vám odpovieme na akékoľvek otázky.

Páči sa vám článok?