Čistenie
10.1.2019

Máte doma ultrazvukovú čističku? Prinášame podrobný postup, ako s ňou pracovať

Pre všetkých čerstvých majiteľov ultrazvukových čističiek, ale aj pre tých z vás, ktorí kúpu ešte len zvažujete, sme spísali podrobný návod, ako s čističkou narábať.

Skôr ako prinesieme samotný návod, upriamime sa ešte na potenciálnych záujemcov o ultrazvukové čističky. Dobrý výsledok totižto nedosiahnete iba správnym zaobchádzaním, ale aj vhodným výberom samotnej čističky.

V prvom rade myslite na to, čo do nej budete vkladať. Dôležitý je napríklad druh znečistenia – od toho závisí, s akou frekvenciou bude čistička pracovať.

Ultrazvukové vane od spoločnosti NOTUS majú zväčša prednastavenú frekvenciu 37 kHz. Táto hodnota je vhodná pre väčšinu aplikácií, napríklad na bežné čistenie alebo odmastňovanie. Frekvencia 27 kHz sa používa na veľmi znečistené diely.

ultrazvukova cistickaUltrazvukové vane majú frekvenciu prednastavenú, zväčša je to hodnota 37 kHz.

Ďalej, samozrejme, treba myslieť na rozmery zariadenia. Ultrazvukové vane sa nevyrábajú iba podľa veľkostí vkladaných predmetov, ale finálne rozmery závisia aj od toho, v koľkých fázach sa dielce čistia.

Napríklad pri údržbovom čistení to môžu byť dva kroky – čistenie a oplach, ktorý obsahuje aj antikoróznu ochranu. Pri výrobných dieloch sú to tri kroky – čistenie, oplach a sušenie.

Existujú však aj oveľa náročnejšie postupy, o čom nás v rozhovore presvedčil obchodný riaditeľ spoločnosti NOTUS Ladislav Patay: „Niekedy sa vyžaduje viackrokové čistenie. Nestačí iba samotný ultrazvuk, postupov je viac. Začíname hrubým čistením, potom nasleduje jemné dočistenie ultrazvukom, oplach, následne oplach demivodou (voda, ktorá neobsahuje soli a minerály, pozn.), vďaka ktorej na povrchu nezostanú žiadne fľaky. Podľa toho, koľko krokov si čistenie vyžaduje, navrhujeme aj samotné zariadenia. Teraz navrhujeme 14-vaňové zariadenie. V tomto prípade je teda potrebné predmet očistiť v 14 krokoch, aby sa dosiahla požadovaná kvalita čistoty.“

vyroba zariadeni
Zariadenia sa vyrábajú podľa veľkosti dielcov a požadovanej kvality čistenia.

Ak si sami netrúfate nejakú čističku vybrať, odporúčame vám poradiť sa s odborníkmi.

Ako s čističkou narábať?

Ak už máte čističku, ktorá má ideálne rozmery a vhodne prednastavenú frekvenciu, zamyslite sa nad tým, ako s ňou správne narábať.

Okrem frekvencie sú pri čistení dôležité aj ďalšie parametre – teplota a čas. Pri bežnom znečistení sa nastavuje teplota 50 – 60 stupňov Celzia, pri zažratejšej špine to môže byť až 80 stupňov.

Podobne ako pri frekvencii a teplote, aj pri čase sa treba riadiť typom znečistenia. Čistenie a odmastňovanie výrobných dielov trvá niekoľko minút, pri údržbovom čistení rátajte s minútami až hodinou alebo dvomi (hodiny sa však vzťahujú na krajné prípady veľmi znečistených dielov).

digitalny panel cisticky
Na digitálnom paneli si nastavujete teplotu a čas.

Štvrtým parametrom je výkon. Ten sa však nastavuje iba pri vybraných čističkách, od značky NOTUS sú to napríklad ultrazvukové vane NPS a NPS PRO, ktoré sa hodia do autoservisov alebo strojárskych závodov. Ich výhodou je možnosť zníženia výkonu, a to hlavne pri jemnejších dieloch, ktoré by sa s vyššími hodnotami mohli poškodiť.

Od týchto parametrov sa dostávame k nemenej dôležitému kroku, ktorým je pridávanie čistiaceho roztoku. Ako poznamenal Ladislav Patay, mnoho klientov práve tento krok podceňuje. Niektorí sa dokonca nazdávajú, že ultrazvuk diely vyčistí aj bez prípravku.

No práve naopak, bez správneho čistiaceho prípravku nedosiahnete požadovaný výsledok. Siahať by ste teda mali iba po špeciálnych ultrazvukových prostriedkoch, ktoré účinkujú aj pri veľmi nízkej koncentrácii.

Dôležité je pripomenúť aj to, že neexistuje jeden univerzálny prípravok. Podľa toho, čo potrebujete odstrániť – jemné nečistoty, mastnotu či hrdzu – si vyberiete ten správny.

vyber cistiaceho prostriedku
Nepodceňujte ani výber čistiaceho prípravku.

V tomto momente máme nastavené všetky parametre. Už stačí do ultrazvukovej vane, v ktorej je namiešaný špeciálny čistiaci roztok, znečistené diely poukladať. No aj v tejto fáze zostaňte opatrní a predmety umiestňujte premyslene a citlivo.

Veľa komponentov v bezprostrednej blízkosti by sa mohlo navzájom poškodiť. Pre väčšiu istotu použite špeciálne koše, ktoré slúžia na správne rozmiestnenie dielcov vo vani.

Keď už máte všetko správne nastavené a komponenty uložené, stačí len stlačiť spínač a počkať si na dokonale vyčistené diely.

Ak sa zaujímate o ďalšie informácie o ultrazvukovom čistení, sledujte náš blog alebo nás kontaktujte, radi vám s čímkoľvek pomôžeme.

Páči sa vám článok?