Ultrazvuk
15.6.2018

Ktoré zvieratá okrem netopierov sa dorozumievajú ultrazvukom?

Vysokofrekvenčnými vlnami dorozumievajú aj niektoré druhy žiab či hmyzu.

Okrem netopierov sa vysokofrekvenčnými vlnami dorozumievajú aj niektoré druhy žiab či hmyzu, ktoré vďaka ultrazvuku lákajú svojich partnerov k páreniu. V tomto článku si povieme viac o zvieratách, ktoré ultrazvukové vlnenie vnímajú a využívajú.

Delfíny

Spomedzi morských cicavcov, ktoré sa dorozumievajú ultrazvukom, spomenieme delfíny. Pre tento druh zvierat predstavuje šírenie ultrazvukových vĺn veľkú pomoc, keďže im kompenzuje zhoršené videnie pod vodou.delfinyEcholokácia, čo je spôsob orientácie a dorozumievania sa zvierat pomocou ultrazvuku, spočíva v tom, že delfín vyšle vlnu a čaká na jej odraz. Ten prechádza cez čeľusť až do mozgu, kde ju zviera identifikuje.

O tom, že echolokácia delfínom pomáha, svedčí aj fakt, že vďaka nej sa dokážu vyhnúť tmavým vodám a taktiež vedia identifikovať smer cesty či tvar a veľkosť predmetov naokolo.delfiny-ultrazvuk

Myši

Niektoré druhy hlodavcov tiež potrebujú k životu ultrazvuk. Rozdiel je však v tom, že ho využívajú na iné účely než delfíny.

Ak chce myš privolať na párenie nejakého samčeka, začne vysielať ultrazvukové vlnenie, ktoré by sme mohli pripodobniť k špecifickému typu piesní.mysiPotkany zas vysielajú ultrazvukové vlnenie vtedy, ak sú agresívne alebo vystresované. K takým situáciám dochádza v prípade, že je v blízkosti predátor alebo sa s nimi manipuluje.mysi-ultrazvukMláďatá tohto druhu sa ultrazvukovými vlnami dožadujú pozornosti matky. Ich ultrazvukové vlnenie môže dosahovať frekvenciu od 30 do 50 kHz.

Žaby

Na vzájomné dorozumievanie sa slúži ultrazvuk aj žabám, ktoré žijú vo východnej Číne. Tieto druhy sa vyskytujú v blízkosti tečúcej vody a vďaka vysokofrekvenčným vlnám prekonávajú práve hluk vody.zabyĎalší druh žiab, ktoré využívajú ultrazvuk, objavili vedci na ostrove Borneo v roku 2009.

Podobne ako iným zvieratám, aj im slúži ultrazvuk na dorozumievanie sa samičích druhov so svojimi náprotivkami a taktiež pre lepšiu orientáciu na ich území.zaby-ultrazvukŽaby z ostrova Borneo zachytávajú vlnenie s frekvenciou 38 kHz, čo je najvyššia frekvencia spomedzi obojživelníkov, ktoré ultrazvuk vnímajú.

Vtáky

Druh vtáka, ktorý sa latinsky nazýva steatornis caripensis (v angličtine ako oil bird), využíva ultrazvukové frekvencie na echolokáciu. Funguje podobne ako netopier – cez deň spí v jaskyniach a na noc vychádza von.vtakyAj keď je preň komunikovanie ultrazvukovými vlnami typické, nie vždy sa vlnové frekvencie pohybujú nad hranicou 20 kHz.

Hmyz

Kobylky, podobne ako myši či žaby, majú ultrazvuk na to, aby prilákali samčeka k páreniu.hmyzCvrčky taktiež radíme do skupiny zvierat, ktoré vysielajú a prijímajú ultrazvukové vlny. Avšak oproti kobylkám sú ich vlny oveľa intenzívnejšie.

Cvrčky, ktoré žijú v tropických dažďových lesoch, majú dokonca najvyššiu frekvenciu spomedzi všetkých druhov hmyzu.

Nakoniec ešte spomenieme mory, ktoré dokážu človeku poriadne znepríjemňovať život. Tento druh hmyzu, ktorý prežíva hlavne v noci, vysiela ultrazvukové vlnenie počas letu.hmyz-ultrazvukVlny slúžia ako obranný mechanizmus proti netopierom a taktiež prostredníctvom nich dvoria svojim samičkám.

Páči sa vám článok?