Čistenie
9.10.2018

Keramika aj rýdze striebro: Aké materiály môžete čistiť ultrazvukom?

Pred istým časom sme vám priniesli článok s konkrétnymi predmetmi, ktoré môžete do ultrazvukovej čističky vkladať. Tentoraz sa však bližšie pozrieme na konkrétne materiály, ktoré sa dajú čistiť ultrazvukom.

Skôr ako tak spravíme, povedzme si však ešte to, aké všeobecné podmienky by mali spĺňať tieto materiály, aby sa čistením nepoškodili.

Dve základné pravidlá

Keďže ultrazvukové čistenie sa prevádza v kvapalnom prostredí, prvou podmienkou je, aby sa znečistený predmet (materiál) v takomto prostredí nepoškodil.

materialy na cistenie ultrazvukom

Druhá podmienka spočíva v tom, že materiál, ktorý do čistiaceho roztoku vložíte, by sa mal dať jednoducho vysušiť. Respektíve by ste mali použiť také techniky, ktoré sušenie urýchlia a zabránia absorbovaniu.

Preto nie je nič nezvyčajné, keď sa ultrazvukom čistia aj časti elektroniky. Ak sa totiž správne a dobre vysušia, nemôžu sa nijako poškodiť.

Materiály, ktoré môžete čistiť ultrazvukom

Medzi materiálmi, ktoré sú vhodné na takéto čistenie, majú veľké zastúpenie kovy, a to napríklad oceľ, ušľachtilá oceľ, hliník, mosadz, rýdze striebro a zlato alebo platina. To prináša svoje výhody do mnohých odvetví, špeciálne pre priemysel, medicínu či zlatníctvo.

chirurgicke nastroje cistene ultrazvukom

V týchto, ale aj iných oblastiach si ultrazvukové čistenie skla alebo plastov rovnako nájde svoje uplatnenie.

Možno sa vám to nemusí pozdávať, no čistiť ultrazvukom sa dá napríklad aj keramika. No tak ako pri iných materiáloch, aj pri keramike musíte dbať na správny čistiaci postup.

nevhodne materialy do ultrazvukovej cisticky

Treba však myslieť aj na tú malú časť materiálov, ktoré by sa do čističky nemali vkladať vôbec, alebo tak môžete urobiť iba za predpokladu, že bude čistenie naozaj jemné. Do tejto skupiny patrí krehké sklo či tenké kremíkové plátky.

Niečo pre zlatníkov

Hoci sme už zlatníkom jeden samostatný článok venovali, ešte raz pripomenieme, ktoré materiály by sa mali alebo, naopak, nemali do čističky vkladať.

zlatnictva a ultrazvukove cisticky

Ako prvé spomenieme striebro, zlato a platinu. Tieto materiály sa v ultrazvukovej čističke nijako nepoškodia. Farebné kamene však už tvoria samostatnú skupinu, pretože ich môžete čistiť ultrazvukom iba s istým rizikom.

Pre perly a drahé kamene, ako sú smaragd, jantár či diamant, je napríklad takého čistenie nevhodné. Problém nie je ani tak v technológii, než v tom, že kameň môže byť vnútri poškodený a čistením by sa to mohlo zhoršiť.

cistenie v Notus ultrazvukovej cisticke

Na záver dodáme ešte jednu krátku, ale veľmi dôležitú poznámku. Aj keď je dobré vedieť, čo môžete alebo nemôžete vkladať do čističky, mali by ste myslieť aj na dôležitosť iných faktorov, ktoré čistenie ovplyvňujú.

Zjednodušene povedané, nech je materiál akokoľvek jemný, ak zvolíte správny čistiaci prípravok, nastavíte správnu teplotu a frekvenciu, ultrazvuk môže vyčistiť aj veľmi krehké predmety.

Páči sa vám článok?