Čistenie
19.9.2018

Čistenie aj dezinfekcia v jednom: Ako vám poslúži ultrazvuková čistička v potravinárstve?

Ako vám môžu výhody ultrazvukového čistenia uľahčiť prácu v potravinárskom priemysle? To je otázka, na ktorú vám dáme odpovede v ďalšom z našich článkov. Okrem benefitov ultrazvukového čistenia si uvedieme aj to, ktoré predmety sa touto metódou dajú vyčistiť.

Rýchlosť

K najväčším výhodám ultrazvukového čistenia patrí rýchlosť. V tomto prípade však nemyslíme iba na samotný čistiaci cyklus, ktorý zvyčajne trvá niekoľko minút, ale aj na celý výrobný proces.

Existujú totiž už aj také čističky, ktoré sú automatické a okrem čistenia zabezpečia aj sušenie. Vďaka takýmto modelom sa teda celý proces zrýchli a zefektívni.

vyroba-donutov

Hygiena

Nielen pri výrobe, ale napríklad i v stravovacích zariadeniach treba dbať na správnu hygienu. Ultrazvuk má schopnosť, že dokáže okrem usadenín, mastnoty a nečistôt odstrániť aj baktérie.

Dezinfikovaním sa zneškodnia mikroorganizmy a predchádza sa tak infekčným ochoreniam, ako je salmonelóza alebo listerióza.

vyroba-instantnych-rezancov

Ak by sme porovnávali ultrazvuk s inými metódami, napríklad manuálnym čistením, novodobá technológia, ktorá funguje vďaka ultrazvukovým vlnám, je o krok vpred.

Spomínané vlny vytvárajú účinné mikrobublinky, ktoré sa vďaka svojim menším rozmerom dostanú všade – do neviditeľných rých, dutín a malých otvorov.

stolova-priemyselna-cisticka-notus

V potravinárstve využijete napríklad aj túto laboratórnu ultrazvukovú čističku PS.

Netreba ale zabúdať na to, že iba prístroj nečistoty neodstráni. Neodmysliteľnou súčasťou celého procesu sú čistiace prostriedky. Pod týmto pojmom si však nepredstavujte drastické rozpúšťadlá s obsahom toxických látok. Prípravky sú založené na vodnej báze, pričom ich účinok sa dostaví už pri dvojpercentnej koncentrácii.

cistiace-prostriedky-notus

Šetrnosť

Nakoniec už iba dodáme, že úspora financií, ekologickosť či šetrnosť voči materiálom (sklo, plast, kovy, keramika) sú ďalšími benefitmi, pre ktoré by ste mali kúpu ultrazvukovej čističky minimálne zvážiť.

pivove-flase-vyroba

Čo všetko sa dá čistiť ultrazvukom?

Predtým, než si zaobstaráte konkrétny model, poriadne zvážte, aké komponenty budete do čističky vkladať. Zamyslite sa hlavne nad ich veľkosťou.

A čo všetko teda môžete do čističky vložiť?

vyroba-lineckeho-cesta

Ako sme spomínali vyššie, do čističky môžete vkladať takmer všetko. Predmety, ktoré do čističky nepatria, súvisia s iným odvetvím. Sú to napríklad perly, drahokamy či krehké starožitnosti.

V potravinárstve si teda poradíte s hocijakými komponentmi. Vo výrobe je to napríklad náčinie na spracovanie a miešanie surovín alebo dopravníky. Do tejto skupiny ďalej patria dávkovače, nože, potravinárske formy či plechy.

pecenie-chleba-v-pekarni

Vyčistiť ultrazvukom môžete aj nádoby z rôznych materiálov, napríklad fľaše alebo poháre.

Aj podľa vyššie zmieneného sa dá povedať, že do čističky môžete dať takmer všetko príslušenstvo, ktoré v potravinárstve využívate.

Ak však máte nejaké otázky, napríklad ohľadom výberu konkrétnej ultrazvukovej čističky, pokojne sa obráťte na pracovníkov našej spoločnosti NOTUS. Radi vám poradíme.

 

Páči sa vám článok?