Čistenie
2.11.2018

Ako ultrazvukové čistenie pomáha lekárom a medicínskym pracovníkom?

Uplatní sa v chirurgii, zubárstve či vo veterinárstve, kde predmety nielen vyčistí, ale ich aj sterilizuje.

Ultrazvukové čistenie prináša množstvo benefitov v rôznych odvetviach a jedným z nich je aj medicína. Uplatnenie si nájde napríklad v chirurgii, zubárstve či vo veterinárstve.

Čistenie aj sterilizácia v jednom

Ak pracujete v medicíne, určite viete, aké dôležité je mať sterilné pomôcky. Veľkou výhodou ultrazvuku, z ktorej môže ťažiť najmä medicína, je, že predmety nielen čistí, ale zároveň ich aj sterilizuje.

Navyše, ultrazvuk zbaví pomôcky akýchkoľvek mikroorganizmov oveľa rýchlejšie, čo potvrdzuje aj portál Infection Control Today. Vedec Lawrence Muscarella medzi benefity ultrazvukového čistenia zaradil aj to, že proces sterilizácie sa touto metódou skrátil z niekoľkých hodín na minúty.

ultrazvukova cisticka
Laboratórna ultrazvuková čistička PS je vhodná na čistenie medicínskych pomôcok.

Aby ste však želaný výsledok dosiahli, nesmiete zabudnúť na správny výber roztoku, ktorý predmet čistí aj sterilizuje zároveň.

Ďalšie výhody ultrazvukového čistenia

Okrem sterilizácie sa rýchlosť vzťahuje, samozrejme, aj na samotné čistenie. A je to práve rýchlosť, ktorá prináša ďalšie benefity. Tak napríklad v medicíne sa prejaví v efektivite pracovného procesu.

Navyše, vďaka rýchlosti, jednoduchosti a aj automatizácii čistiaceho procesu netreba zamestnávať ďalšieho pracovníka. Práve naopak – ultrazvukové čistenie odbremení stálych zamestnancov, ktorí v zdravotníckom zariadení pracujú.

vyhoda sterilizacie pri ultrazvukovom cisteniĎalšie výhody sa prejavujú už na samotných pomôckach, ktoré potrebujete vyčistiť. Spoločne s rýchlosťou je jedným z najväčších prínosov dôslednosť čistenia. Tá je výsledkom pohybu mikroskopických bubliniek, ktoré vznikajú pôsobením ultrazvukového vlnenia.

Tým, že sú bublinky také malé, dostanú sa aj do tých najmenej viditeľných častí – do rýh, záhybov či hluchých miest. A medicína rozhodne patrí k odvetviam, kde sa dôsledné čistenie vyžaduje.

Toto môžete čistiť ultrazvukom

Aké medicínske pomôcky a komponenty môžete do ultrazvukovej čističky vkladať?

predmety ktore mozno cistit v cistickeZačneme niečím nezvyčajným. Do ultrazvukovej vane totižto môžete pokojne vložiť šošovky aj implantáty kĺbov, kostí či kardiostimulátora.

Z toho vyplýva, že ultrazvuk si poradí s krehkými komponentmi aj s predmetmi, ktoré majú zložitejšiu konštrukciu. No práve pri komponentoch so zložitejšou konštrukciou vám odporúčame, aby ste ich podľa potreby rozmontovali. Roztok sa tak dostane všade a vy tak zvýšite účinnosť čistenia.

Do skupiny medicínskych komponentov, ktoré môžete do čističky umiestniť, patria aj pomôcky, ktorými budete implantáty vkladať (kladivá, nože alebo skrutkovače), chirurgické pomôcky (pinzety, nožnice, sondy, svorky, kliešte) alebo iné náčinie, ako sú kanyly či ampulky.

vkladanie predmetov do cistickyAby sa predmety navzájom nepoškodili, môžete ich umiestniť do špeciálnych košov.

Aby ste ale mali istotu, že sa nič predmetom nestane, zaobstarajte si aj špeciálny kôš, do ktorého budete vkladať krehké alebo ostré predmety. Budete si tak istí, že sa náčinie navzájom nepoškodí.

Posledná rada na záver – predtým, než si nejakú ultrazvukovú vaňu zaobstaráte, dobre si premyslite, čo a ako chcete čistiť. Podľa toho všetkého sa budete rozhodovať, aké rozmery a výkon bude vaša čistička mať. Ak by ste si sami nevedeli poradiť, s výberom ultrazvukovej čističky vám ochotne pomôžu pracovníci spoločnosti NOTUS.

Páči sa vám článok?