Čistenie
1.2.2019

8 najčastejších chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri používaní ultrazvukovej čističky

Napriek tomu, že existuje množstvo návodov, ako správne pracovať s ultrazvukovou čističkou, niektorí majitelia sa stále dopúšťajú zásadných chýb. Môžu tak poškodiť nielen znečistené predmety, ale riskujú aj životnosť samotného zariadenia. Ktoré pochybenia používateľov ultrazvukových čističiek patria medzi tie najčastejšie?

1. Nepoužívajú špeciálne čistiace prostriedky

Niektorí klienti sa domnievajú, že ultrazvuk je natoľko účinný, aby odstránil špinu aj bez čistiacich prípravkov. Opak je však pravdou. Roztok, ktorý obsahuje špeciálny čistiaci prostriedok, je nutnosťou. Nikdy teda predmety nevkladajte iba do čistej vody.

2. Používajú jeden prostriedok na všetko

Jeden univerzálny čistiaci prostriedok neexistuje, preto podľa materiálu, typu znečistenia a ďalších vlastností zvážte, ktorý je pre vaše potreby ten správny. Napríklad v ponuke spoločnosti NOTUS nájdete čistiace prípravky, ktoré sú vhodné na hliník, meď alebo mosadz, a pomôžu vám odstrániť mastnotu, farbu alebo pleseň. Navyše, prípravky sú účinné už pri minimálnej koncentrácii.

cistiace prostriedky
3. Nechávajú roztok dlho vo vani

O tom, ako často treba meniť čistiaci roztok, rozhoduje niekoľko faktorov. Napríklad, dôležitá je miera znečistenia a tiež to, ako často čističku využívate. Ak však viete, že nebudete do vane dlho nič vkladať, nenechávajte v nej roztok len tak. Vylejte ho a pri ďalšom použití namiešajte nový.

4. Nalievajú do vane zakázané tekutiny

Účelom špeciálnych čistiacich prípravkov nie je iba čo najlepšie odstrániť nečistoty, ale sú taktiež zárukou bezpečnosti. Vopred vás teda upozorňujeme, aby ste do čističky neliali minerálne kyseliny, horľaviny ani iné zakázané tekutiny, ktoré môžu zapríčiniť výbuch, požiar a v horšom prípade aj úraz.

riziko urazu
5. Vyberajú čističku na základe domnienky

Klienti si často myslia, že potrebujú takú alebo onakú ultrazvukovú čističku. Keď sa však poradia s odborníkmi, spoločne zistia, že ich problém je celkom iný, ako si mysleli. Preto ak sa v ultrazvukovom čistení úplne nevyznáte, nevyberajte čističku len bez rád. Preto vám odporúčame, aby ste výber vopred konzultovali s odborníkmi.

cisticka
Ak sa v ultrazvukovom čistení nevyznáte, radšej sa poraďte s odborníkmi.

6. Pokladajú komponenty na dno vane

V spodnej časti vane sa nachádzajú meniče, ktoré vysielajú ultrazvukové vlnenie. Preto ak na spodok uložíte nejaké predmety, riskujete poškodenie ultrazvukovej čističky.

7. Nepoužívajú koše

Pri ultrazvukovom čistení sa bežne používajú kovové koše, do ktorých sa znečistené komponenty vkladajú. Tak ako sme vás upozorňovali na umiestňovanie predmetov na dno vane, platí to aj pri košoch, ktoré taktiež len tak do čističky nevkladajte.

Koše majú háčik, vďaka ktorému sa dajú o vaňu pripevniť. Ich používaním taktiež predchádzate poškodeniu samotných komponentov.

pouzivanie kosov
Predmety vždy vkladajte do špeciálnych košov, ktoré sa dajú pripevniť k ultrazvukovej vani.

8. Vkladajú do vane príliš jemné predmety

Síce je ultrazvukové čistenie z hľadiska materiálov naozaj multifunkčné, nájde sa aj zopár takých komponentov, ktoré by ste do vane vkladať nemali. Sú to niektoré šperky, napríklad perly či drahokamy, alebo vysokolesklé predmety. Hoci by sa nemuseli poškodiť, čistenie jemných predmetov odporúčame iba na vlastné riziko.

Viac informácií o tom, čo a ako čistiť, a tiež ako si vybrať vhodnú ultrazvukovú čističku, vám ochotne poskytnú pracovníci spoločnosti NOTUS.

Páči sa vám článok?